Instagram'ın En İyi 10 Hamburgercisi

Updated: Jun 24, 2019

Dünyanın en iyi hamburgerini yapıyor olabilirsiniz, peki sosyal medyada nasıl fark edilebilirsiniz? İşte konseptleriyle fark yaratan 10 hamburgerci.How I Met Your Mother'da Marshall'ın tüm ekibi New York'un en iyi burger'ını bulmak için nasıl mekan mekan gezdirdiğini hatırlarsınız. En iyi burger nerededir bilemiyorum. Ama bu yazı sizleri Instagram'ın en iyi burger'cılarını bulmak için hesap hesap dolaştırmamak üzere hazırlandı ve bana epey bir kaloriye mal oldu. :)


Öncelikle şuradan başlayalım. Burada yer alan hesaplar, herhangi bir metriğe dayanarak bir analiz sonucu burada değiller. Tamamen benim kişisel görüşümle, hamburger olayına yaratıcı bir bakış açısı getirdiğini ve sizlere farklı fikirler verebileceğini düşündüğüm için buradalar. Farklılar, eğlenceliler ve bir konsept yaratarak akılda kalıyorlar.


Fat & Furious Burger - Bol bol renk ve pop art

Hamburgeri, popüler kültür öğeleri ve renklerle ile buluşturan Fat & Furious, eğlenceli bir dünya oluşturuyor ve bir Instagram hesabından daha çok bir Andy Warhol sergisini andırıyor.


Burger & Lobster - Hamburgerin en lüks hali

Burger'ın bir sokak lezzeti olduğu kadar high-end bir yemek olarak da konumlandırılabileceğinin kanıtı... Burger and Lobster, bizlere kocaman ıstakozlar, kristal bardaklarda kokteyller ve her daim şık misafirlerle farklı bir perspektif sunuyor.

Bu konsept Bodrum ve Çeşme'de efsane olmaz mıydı?


Artisans Burger Bar - Bir burger ne kadar artizan olabilir?

Güney Kıbrıs'ta bulunan bu hamburgerci, menüsündeki burger'ların artizanlığını Instagram hesabına da taşıyor. Büyük tabaklar ve sanatsal burger'lar sanki Michelin yıldızlı bir restaurant'ın hesabına bakıyormuşsunuz hissi uyandırıyor.


HAMBRGR - Gücünü sokaktan alan burger'cı

HAMBRGR'ın paylaşımlarını gördükçe insanın Kanada'ya gidip burada hamburger yiyesi geliyor. Hamburgerinizin ne kadar muhteşem olduğunu göstermek için yakın plan fotoğraf çekerken, arka plana rengarenk graffitileri almaktan daha iyi bir fikir ne olabilir?


Flower Burger - Gökkuşağının tüm renkleri

Peki ya ekmeğiniz sarı değil de, mavi, pembe ya da mor olsaydı? Hadi unicorn'larımıza atlayıp birer Flower Burger yemeye gidelim. Bu kadar minnoş görünen hamburgerlerin bizlere kalori yerine rapunzel saçları, peri kanatları ya da efsane karın kasları olarak döneceğine neredeyse emin gibiyim.


Zula - İyi ki varsınız Zula Bey!

Bir örnek de Türkiye'den gelsin. Türkiye'nin en iyi markalarının Instagram'ları bile böylesine iyi yönetilmiyor gerçekten. Zula esprili dili, takipçileriyle etkileşimi ve tabii ki inanılmaz görsel dünyası ile "İyi ki varsınız Zula Bey, tüm o hipnotik paylaşımlarınızla bizleri büyülediniz!" dedirtiyor. Türkiye'de böyle karakteri/ruhu olan girişimler görmeye bayılıyorum.


Roam Burgers - Influencer check list: Tamam

Uyumlu renkler, şahane sunumlar, Instagram'lık dekorlar ve bir filtreden çıkmış paylaşımlar... Influencer camiasının bir burger'cı da aradığı tüm detaylar Roam Burgers'ta ve bunların hepsi bir arada onların kendi hesaplarında. (Kaç post'luk resim çıkar buradan bir düşünsenize? :)


L'Artisan du Burger - Gerçek bir Parizyen!

Bir hamburgerci düşünün insanın fine dine yapası geliyor diyor ve çekiliyorum. Hamburgerciliği başka bir seviyeye taşımış L'Artisan du Burger...

Buffalo Burger - Tek ihtiyacın marka kimliğin!

Bu örneklerin hepsi yeni nesil hamburgerciler peki ya zincir markalar ne yapmalı derseniz o zaman verilecek tek bir yanıt var: Marka kimliğine yatırım yap! Tıpkı Mısır'daki Buffalo Burger gibi. Teksasvari fontlar, renkler ve ahşap dokusu, kullanılan resimlerin stock'luğunu gölgede bırakıyor, bizlere hesabın bir kimliği olduğunu hissettiriyor.


Burger & Beyond - beyond derken?

Mekanın adındaki "beyond" faktörü nedir bilemedim ama hesaba 10 saniye bakınca Yemeksepeti'ne girip hamburger siparişi veriyorsun o kesin. Basit ama etkili olmak mı istiyorsun? Burger'ım zaten güzel onu çeksem biter bu iş mi diyorsun? O zaman seni Burger & Beyond'un hesabını incelemeye davet ediyorum.