Mobil Kullanıcı Araştırması 2019: Sosyal Medya Verileri

Deloitte'un 2012 yılından bu yana her yıl düzenli olarak hazırladığı Global Mobil Kullanıcı Araştırması'nın 2019 sonuçları dün açıklandı. 28 ülkede 44.000'in üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen araştırma, mobil cihaz kullanımına odaklanıyor ve farklı ülkelerin kullanım alışkanlıklarını karşılaştırmalı olarak inceleme fırsatı sunuyor.


Araştırma aynı zamanda, Türkiye'nin sosyal medya alışkanlıklarına dair de ilgi çekici bilgiler ortaya koyuyor. Rapordan sosyal medya özelinde kendime çıkardığım notları ve yorumlarımı sizlerle de paylaşmak istedim.


- Ankete katılan Türk kullanıcılar, cep telefonlarını en çok sosyal medyayı takip etmek için kullandıklarını belirtiyor. 18-24 yaş aralığındaki katılımcıların %82’si cep telefonlarından sosyal medyayı günde en az 1 kez kullandığını söylerken, 25-34 yaş aralığında bu oran %87, 35-44 yaş aralığında ise %86 oluyor.


Katılımcıların %80'i Instagram'ı, %70'i Facebook'u, %53'ü ise Twitter'ı haberleşme için günlük bazda kullandıklarını ifade ediyor. Avrupa da ise bu oranlar sırayla, %35, %59 ve %13.


Türkiye’deki kullanıcıların günlük sosyal medya kullanımında 2017 yılına göre 6 puan artış var.


- Cinsiyetlere göre bakıldığında, kadınların ve erkeklerin hem kullandığı mecralarda hem de kullanım sıklıklarında farklılıklar görülüyor. Kadınlar genel olarak sosyal medyayı daha çok kullanıyor. Kadınlar, erkeklere göre Facebook Messenger ve Snapchat’i %14, Instagram ve TikTok’u %12 daha fazla kullanıyor. Erkeklerin kadınlardan daha aktif oldukları mecralar ise Twitter ve tanışma uygulamaları.


Ve bence en önemli data…


- Türkiye Instagram ve Twitter uygulamalarının saatte en az 1 kere kullanımında birinci sırada yer alıyor. Katılımcılar arasında, kadınların %56’sı, erkeklerinse %41’i saatte en az 1 kere Instagram kullandığını ifade ediyor. Bu oranlar, Twitter için erkeklerde %26, kadınlarda %21.


Tüm bu verilere baktığımızda Türkiye’de sosyal medyanın ne kadar güçlü bir mecra olduğunu bir defa daha görüyoruz. Sosyal medya detoksları, değişen algoritmalar, platformların satış odağına kayması gibi endişeler Türk kullanıcı durdurmuyor, sosyal medya aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Instagram yerini kimseye bırakmıyor, Facebook farklı yaş gruplarında olsa da popülerliğini koruyor, Twitter niş çizgisini sürdürüyor ve TikTok yakaladığı rüzgarla büyümeye devam ediyor.


Global Mobil Kullanıcı Araştırması 2019'u detaylı olarak incelemek isterseniz, bu linkten ulaşabilirsiniz.