Sosyal medya kullanımına başlamak için atılması gereken 10 adım

Updated: Jul 9, 2019

Sosyal medya dünyasına adım atmak ve dijital dünyadaki varlığınızı aktif kılmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay.İş hayatında birlikte çalıştığım kişilerin, işbirliği içerisinde bulunduğumuz derneklerin ya da start-up’ların çoğu zaman sosyal medyada aktif olmadıklarını ya da bu alana yeterli derecede eğilmediklerini gözlemliyorum. Kendilerine bunun nedenini sorduğumda ise, bu konuya zaman ayırmakta zorlandıklarını veya nereden başlayacaklarını bilemediklerini ifade ediyorlar. Oysa çok basit adımlarla sosyal medya dünyasına adım atabilir, dijital dünyadaki varlığımızı aktif kılabiliriz.


Hazırsanız sosyal medya kullanımına başlamak için atılması gereken 10 adımı birlikte inceleyelim. Bu adımları bu yazıda özet şekilde aktaracak olsam da, önümüzdeki dönemde SM 101 bölümünde hepsiyle ilgili daha geniş bilgilerin yer aldığı yazıları da paylaşacağım ve buraya ilgili linkleri ekleyeceğim.

  1. Marka kimliği oluşturun: Bu terim ilk bakışta biraz komplike gelse de aslında burada bahsettiğimiz şey çok basit. Hesabınıza dair temel kurallar neler olacak? Yani kullanacağız görsellerin renklerine karar vermekten, ne tarz görseller kullanacağınızı belirlemekten ya da yazım dilinizi seçmekten bahsediyoruz. Sosyal medyada en önemli konulardan birinin tutarlılık olduğunu daha önce de belirtmiştik. Dolayısıyla dışarıdan bakıldığında benzer bir dilin kullanıldığı, benzer şablonların seçildiği bir hesap çok daha profesyonel görünecektir. Dolayısıyla her şeyden önce sosyal medyada nasıl bir dünya yaratmak istediğinize karar verin.

  2. Doğru mecrayı seçin: Hangi mecralarda yer almak sizin için en iyi sonuçları yaratacaktır araştırın. Video içeriği üretmeye vakit ya da bütçe ayıramayacaksanız Youtube’u tercih etmeyin, Instagram’ın renkli dünyası sizin ekstra formal start-up’ınıza hitap etmiyorsa LinkedIn’i ya da Twitter’ı tercih edin. Her platformun kendine ait bir yapısı var, içlerinden size en çok hitap edeni seçin ve onunla/onlarla ilerleyin.

  3. İçerik üretimini anlayın: Sosyal medyada küçük bütçelerle büyük işler yapmak mümkün. Hatta 0 bütçeyle bile ortaya mükemmel sonuçlar çıkarabilirsiniz. Ancak görselleri doğru boyutlarda kullanmanız, müzik seçiminde telif haklarını iyi anlamanız, videolarınızı başarılı bir şekilde edit’lemeniz gerekmekte. Tüm bunları kolayca çözebileceğiniz platformları araştırın ve bunları nasıl kullanabileceğinizi deneyimleyin. - Doğru görsel boyutlarına bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

  4. İçerik tipini belirleyin: Takipçilerinize sunabileceğiniz farklı içerik türleri düşünün. Siz onların yerinde olsaydınız ne görmek isterdiniz? Bu soru sizin başlangıç noktanız olsun. Unutmayın: Yukarıda da söylediğimi gibi, her platformun kendine ait bir yapısı var! İçerik tiplerinizi oluştururken mecralara göre şekillendirin. Sürekli yeni içerik oluşturmak için yeterli zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız İçerik Derleme metodunu kullanabilirsiniz. - İçerik derleme yöntemine dair detayları bu yazıda inceleyebilirsiniz. - Kişisel hesabınızı yönetmek konusunda detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

  5. Plan yapın: Sosyal medyada başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız, asla anı yaşamayın! Aksine bol bol plan yapın. Evet, her zaman en güncel bilgileri paylaşmanız gerekecektir ama en azından önümüzdeki 1 hafta boyunca neler yapacağınız şimdiden biraz da olsa belli, öyle değil mi? Kendi hesabınızı yönetiyorsanız o hafta gideceğiniz etkinlikleri, incelediğiniz makaleleri bir plana sokun. Bir şirket hesabı yönetiyorsanız, ürün/hizmetinize dair 1 haftalık paylaşımlarınızı önceden şekillendirin. Plan yapmak sizi her gün içerik üretmek için saatler harcamaktan kurtaracaktır.

  6. Hesapları oluşturun: Hazırlık aşamaları bitti ve artık hesapları oluşturma ya da zaten hesabınız mevcutsa yenileme zamanı. Şimdi hazırladığınız o dünyayı yavaş yavaş insanlara gösterin. Profil resminizi ya da logonuzu girin, gerekli alanları doldurun, fazla ya da güncel olmayan bilgileri silin. Hatta sizi takip etmeye başlayacak kişileri boş bir sayfayla karşılamak istemezseniz, hazırladığınız içeriklerden bir kısmını (2 ya da 3 içerik) önceden girin. Böylece sayfanıza inceleyenler ilk etapta nasıl içeriklerin kendilerini beklediğini anlayabilir.

  7. Takip edeceğiniz hesapları belirleyin: Network’ünüzde kimler var? Senelerdir birlikte çalıştığınız kişilerle LinkedIn’de iletişim halinde misiniz? Bir şirket hesabı yönetiyorsanız çalışanlarınız size takip ediyor mu? Sektörünüzdeki influencer’lar kimler? Rakiplerinizi takip edebilir misiniz? Sorular türetilebilir. Siz de bu ve benzer soruların cevaplarını düşünüp takip edeceğiniz hesapları belirleyin.

  8. Aktif olun: Neredeyse tüm adımları tamamladınız. Artık aktif olmaya hazırsınız! Karar verdiğiniz içerik türlerini planladığınız sıklıkta paylaşın. Takipçilerinizle iletişimde olun, size yorum yaparlarsa cevaplayın ve siz de onların ilginizi çeken paylaşımlarına yorum bırakın.

  9. Takip edin: Belirli aralıklarla paylaşımlarınızın performansını inceleyin. Neredeyse tüm platformlar paylaşımlarınıza ait istatistiki bilgileri size sunuyor. En çok beğeni alan, kaydedilen, paylaşılan içerik türlerini gözlemleyin. Takipçileriniz arttıkça demografik bilgilerini göz önünde bulundurun.

  10. Farklı yöntemler deneyin: Kişisel hesabınızı daha bilinir kılmak için tüm bu adımları attıktan sonra vitesi bir seviye arttırmaya hazırsanız farklı yöntemler deneyebilirseniz. Örneğin, kişisel LinkedIn hesabınızı daha bilinir kılmak için gruplarda aktif hale gelebilirsiniz. Ya da Instagam’da organik yani reklam desteği olmadan belirli bir noktaya geldiyseniz ve bu alanda harcayabileceğiniz bir bütçeniz varsa, içeriklerinizi destekleyebilir ve yeni takipçilere ulaşabilirsiniz. Youtube kanalınızda Influencer’larla çalışabilir, çekilişler düzenleyebilirsiniz. Artık sosyal medya dünyasını iyice anladınız ve sizin için en doğru sonucu verecek metodu seçebilecek seviyeye geldiniz! Sosyal medyada çok eğlenceli bir yolculuk size bekliyor…