Sosyal medyanın artıları ve eksileri

Updated: Jun 24, 2019

Sosyal medyayı seviyor muyuz, sevmiyor muyuz?

Bu soru günümüzün en büyük ikilemlerinden birini bizlere sunuyor...YouTube’da ufak bir gezinti yaptığınızda sosyal medyanın hayatımıza nasıl zarar verdiğine dair onlarca TedTalk’la karşılaşabilirsiniz. Ya da çevrenizde Instagram’ı bir hafta kapattığında ne kadar mutlu olduğunu anlatan birçok arkadaşınız olabilir. Yine de çoğumuz hala her gece yatmadan önce favori mecralarımıza şöyle bir göz atıyor, iş ararken ilk olarak LinkedIn profilimizi güncellemeyi kendimize görev ediniyoruz.


Kişisel sosyal medya kullanımı şimdilik bir yanda dursun. Gelin biz ilk yazımızda sizlerle “İş dünyasında sosyal medya”yı inceleyelim, artılarını ve eksilerini ele alalım.


Artılar

 1. Gerçek zamanlılık: Sosyal medya dünyasına dair sayabileceğimiz ilk ve en büyük artı, burada her şeyin gerçek zamanlı olması olur sanırım. Bir marka olarak sosyal medyada o anda sizin hakkınızda ne konuşuluyor, dünyanın gündeminde ne var, siz bu gündeme nasıl dahil olabilirsiniz, en yeni trendler neler gibi soruların cevaplarına sosyal medya platformları üzerinden ulaşmanız sadece saniyelerinizi alır.

 2. Pazarlamadan çok daha fazlası: Sosyal medya platformları, doğru pozisyonlandıklarında pazarlama faaliyetlerinden çok daha fazlasını ifade eder. Tek bir platform üzerinden marka kimliğinizi duyurabilir, müşteri hizmetleri servisi sunabilir, ağızdan ağıza pazarlama yapabilir, pazar araştırmanızı gerçekleştirebilirsiniz.

 3. Markalardan Love-Brand’lere, profesyonellerden fikir liderlerine: Doğru bir sosyal medya stratejisi ile gerek şirketinizi gerekse de CEO’nuzu sektörde bir uzman konumuna getirebilir, konuyla ilgili akla gelen ilk birkaç marka/isimden biri olmasını sağlayabilirsiniz. Özgün içeriklerle kendinize sadık ve kemik bir kitle yaratabilir, marka algınızı farklı boyutlara taşıyabilirsiniz.

 4. Networking: Dikkatini çekmek istediğiniz bir firmaya sosyal medya üzerinden çok daha kolay ulaşabilir, işinizi zirveye çıkaracak işbirlikleri başlatabilirsiniz. Bunun için firma temsilcilerine denk gelmek adına etkinlik etkinlik gezmeniz ya da bir telefon görüşmesi gerçekleştirmek için defalarca aramanız gerekmez. Farklılıklarınızı ortaya koyan birkaç içerik yorumu ve sonrasında kendilerine atılan bir direkt mesaj işinizi kolaylaştırabilir.

 5. Globallik: Dünyanın her yerine aynı anda ulaşabilirsiniz.

 6. Satış: Ürün ve hizmetlerinizin reklamını sosyal medya üzerinden yapabilir hatta takipçilerinizin satış kanallarınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 7. Crowdsourcing: Çözemediğiniz bir problem mi var? Aslında en iyi fikri hedef kitle verir mi diyorsunuz? O zaman en doğru adres sosyal medya platformlarınız. Doğru ve sağlam bir takipçi listesinin çözemeyeceği problem yoktur diyebiliriz.

 8. Düşük maliyet: Sadece iyi içerik üretimiyle konvansiyonel pazarlama platformlarından çok daha uygun fiyatlarla (hatta sıfır bütçeyle) başarılı olabilirsiniz.

 9. Rakip analizi: Rakiplerinizin sosyal medya paylaşımları size onlar hakkında zannettiğinizden çok daha fazlasını anlatır. Kullandıkları dil, paylaştıkları konular, takipçiler gibi kolayca ulaşabileceğiniz verilerin yanında, sosyal medya dinleme tool’larını kullanarak onları onlardan daha iyi tanıyabilirsiniz.

Eksiler

 1. Hızlı ve daha hızlı: Sosyal medya dünyası hızlı bir dünya! Algoritmalar, trendler, arayüzler sürekli değişiyor. İyi bir içerik havuzu oluşturduğunuz, sağlam bir takipçi sayısına ulaştığınız kısacası büyük bir emekle geliştirdiğiniz hesabınız platformun eski popülerliğini kaybetmesi üzerine atıl kalabilir. Sosyal medya stratejinizi sosyal medya dünyasının yenilenen kurallarına göre sürekli güncellemeniz gerekir.

 2. Ek maliyet/zaman: Görünenin aksine sosyal medya kolay değildir. Yukarıda saydığımız tüm bu artılardan yararlanmak için bu alanda iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız ya da işi profesyonellerine bırakmanız gerekir. Bu da size ekstra maliyet ya da zaman olarak geri dönebilir.

 3. Talebi karşılamak: Sosyal medyanızda uçabilirsiniz, şehrin bilinen en iyi dondurmacısı haline gelebilirsiniz. Peki ya herkese yetecek ürününüz kalmazsa? Cumartesi günü daha saat 12’de insanlar size gelip meşhur Oreo’lu dondurmanızdan yiyemeden geri dönerse? Ya da saatlerce sırada beklemek zorunda kalıp hakkınızda kötü yorumlar yaparsa? Sosyal medyada büyürken tüm bu talebin nasıl karşılanacağını da arka planda düşünmek önemli.

 4. İnsanlar konuşur: Evet, amacımız etkileşim yaratmak ama iyiyle birlikte kötü yorumlara da hazır olun. Ne derler bilirsiniz: haters gonna hate, meyve veren ağaç taşlanır!

 5. Farklı zevkler: Artıların arasında globalliği yazdık ama hesabınızı global seviyeye taşımak isterseniz eğer, bu madde sizi oldukça zorlayacaktır. Dil, ülke dinamikleri, kültürel hassasiyetler gibi konuların her birine ayrı önem göstererek kırmızı çizgileri geçmemeye özen göstermek gerekir.

 6. Skandallar: Gün geçmiyor ki sosyal medya yeni bir skandalla çalkalanmasın. Değişen trendleri yakalamak istersen olayı tamamen yanlış anlamak ya da eğlenceli bir içerik oluşturayım derken bir grubun kalbini kırmak sık yaşanan problemler.

 7. Güvenlik: Hesabınızda paylaştığınız içeriklere önem verdiğiniz kadar, o hesabın korunmasına da önem vermeniz gerekir. Hatta belki daha fazla. Büyük emeklerle oluşturduğunuz mecranız dakikalar içerisinde başkasının eline geçebilir, içerikleriniz yok olabilir ya da itibarınızı geri dönüşü çok zor olacak şekilde zedeleyebilir.

 8. Devamlılık: İyi bir sosyal medya hesabı her şeyden önce tutarlı ve devamlı olandır. Ne kadar muhteşem içerikler paylaşırsanız paylaşın, post paylaşımlarınız düzensiz bir zamanlamayla gidiyorsa takipçilerinizle istediğiniz bağı kurmanız mümkün olmayacaktır. Sosyal medya camiasının sizin aradığında bulamaması, atıl bir hesapla karşılaşmasından daha iyi bir tercih olabilir.